Aktuellt

Fortsatt samverkan när fler regioner inför nytt vårdinformationssystem

Det senaste halvåret har fem regioner inom nätverket Sussa samverkan genomfört byte till vårdinformationssystemet Cambio Cosmic. Samarbetet mellan regionerna fortsätter att bidra till en mer enhetlig och modern informationshantering i hälso- och sjukvården, och en liten men viktig pusselbit i arbetet är fortsatt anslutning till Ineras nationella tjänster.

Sara Widman Lergård, kundansvarig på Inera
Sara Widman Lergård, kundansvarig på Inera.

I september 2024 nåddes en viktig milstolpe i vårdens digitalisering när Örebro län som första Sussa-region införde det nya systemet. I dag är fem av de nio regionerna som ingår i samverkan i drift med Cambio Cosmic: Örebro, Västernorrland, Norrbotten, Halland och Gävleborg. Arbetet med att införa systemet fortsätter enligt plan i de övriga regionerna – Västerbotten går live den 23 april och i Blekinge, Dalarna och Sörmland ska implementeringarna genomföras under hösten 2026.

– Det är glädjande att se hur Sussa-regionerna successivt tar sig an den här stora förändringsresan och stöttar varandra med erfarenhetsutbyte och lärdomar. Att flera regioner nu är i drift visar på styrkan i samverkan och på det goda förberedelsearbetet som gjorts lokalt, säger Sara Widman Lergård, kundansvarig på Inera.

Framgångsfaktorer vid systembytena

Att byta vårdinformationssystem är en komplex och omfattande process som har förberetts under flera år. Den kan skilja sig något beroende på specifika system och regionernas unika behov, men vissa element är standard i omfattande it-övergångar. Arbetet innebär bland annat integration med andra system, eventuell migrering av data, utbildning av personal samt testning och lansering.

– Ett framgångsrikt systembyte i vården kräver långsiktig planering, brett förankrat förändringsarbete och en tät samverkan mellan olika aktörer. Detta ser vi att regionerna har gjort väldigt bra, även om det såklart funnits utmaningar också. Och det handlar inte bara om teknik utan om att förändra arbetssätt och kultur. Lärdomarna från den här stora förändringsresan lägger grunden för framtida digitaliseringsmöjligheter för såväl vårdpersonal som invånare, säger Sara Widman Lergård.

Anslutning och återanslutning till Ineras tjänster är en liten men viktig pusselbit i arbetet för att kunna utbyta information nationellt.

– Genom trepartssamverkan mellan Inera, representanter från Sussa samverkan och leverantören Cambio har anslutningen till de nationella tjänsterna gått smidigt i de regioner som är färdiga med sina införanden.

– På Inera har vi fått viktiga insikter om hur vi kan fortsätta utveckla och förbättra anslutningsprocessen till de nationella tjänsterna, säger Sara Widman Lergård.

Fler nyheter

Prenumerera på Ineras nyhetsbrev

Håll dig uppdaterad om Ineras tjänster, projekt och kommande evenemang. Läs intervjuer med kunder och experter. Aktuellt från Inera skickas en gång i månaden.

Nyheter

Här hittar du övergripande nyheter om Inera.

Till toppen av sidan